انواع گوشی های صداگیر و کاربرد آن

گوشی های صداگیر به چه منظور استفاده می شوند و چه نوع هایی دارد
دنیای امروزی و زندگی شهری آلودگی های صوتی بیشماری دارد و ما هم به این موضوع عادت کرده ایم، به عبارتی افرادی که در شهرهای پر رفت و آمد و شلوغ زندگی می کنند نمی توانند به روستای کم جمعیت و دنجی برای زندگی بروند. این عادت به سر و صدا و شلوغی بخشی از زندگی مارا تشکیل داده است، ولیکن در برخی مواقع لازم است سکوت اختیار کرد و در سکوت به کاری پرداخت و از هم همه و هیاهو دوری کرد. کارهایی همانند مطالعه، خوابیدن و یا کارهای تمرکزی نیاز است که در سکوت و آرامش انجام شوند که می توان تا حدودی از صداها دوری کرد، به این نحو که از گوشی های صداگیر استفاده کرد و یا حتی استفاده نکرد و تنها مکانی پیدا کرد که صدا در آن کم است. در شرایطی که صداهای اطراف آنقدر زیاد باشد که به سلامت گوش هایتان آسیب وارد شود چه کاری باید انجام داد؟ استفاده از گوشی های صداگیر معمولی می تواند از این آسیب جلوگیری کند؟ آیا می توان راهکاری بیاندیشیم که آسیب های خطرناکی که از صدا به گوش وارد می شود را به حداقل برسانیم؟


با ما همراه باشید تا با کاربرد گوشی های صداگیر و انواع آن آشنا شوید:
گوشی های صداگیر و انواع آن
چنانچه شما در محیط هایی مشغول کار هستید که صداهای بسیار زیادی آنجاست، می توانید متناسب با میزان صداها و آسیب های احتمالی از گوشی های مختلفی استفاده نماید تا راحتی و سلامت خود را حفظ کنید. گوشی های صداگیر براساس میزان کارایی و همچنین محل مورد استفاده، دسته بندی های مختلفی دارند:
گوشی صداگیر پلیمری: گوشی های صداگیر یا ایرپلاگ های پلیمری از یک ماده پلاستیکی انعطاف پذیری ساخته شده اند که به راحتی و تنها با فشار کمی داخل گوش فرو می روند. این موضوع که به داخل گوش فرو می روند از شدت صداهای اطراف می کاهد. این نوع از گوشی های صداگیر به دلیل جنس و مدلی که دارند به به راحتی شسته می شوند و دوام خوبی دارند و تا مدت ها قابل استفاده هستند. این نوع از گوشی ها مقاومت خوبی در برابر فشارها و عوامل بیرونی دارند و تکه تکه نمی شوند.


گوشی صداگیر اسفنجی: همانطور که از نام آنها پیداست، گوشی های صداگیر اسفنجی از جنس اسفنج ساخته شده اند و به دلیل انعطفی که اسفنج دارد به راحتی در گوش قرار می گیرد. از آنجایی که ماهیت اسفنج تو خالی است و به نحوی است که هوا بین آن رد و بدل می شود، برای افرادی که گوش های حساس دارند این نوع از گوشی صداگیر بسیار مناسب می باشد. استفاده از گوشی های اسفنجی بسیار مناسب است و توصیه می شود چرا که با تبادل هوا گوش ها عرق نمی کنند و بهداشت کاملاً رعایت می شود. این نوع از گوشی های صداگیر قابل شست و شو نیستند و پس از استفاده کوتاه مدت باید تعویض شوند.


گوشی های صداگیری که نام برده شد به دلیل قرار گرفتن درون گوش و فضای کمی که می گیرند به راحتی در هر حالتی قابل استفاده است و به دلیل وزن کم و جای محدودی که دارد در بین نظامیان جای خود را پیدا کرده است، چرا که افراد نظامی به دلیل موقعیت حساس شغلی و فعالیت هایی که انجام می دهند نمی توانند از وسیله دست و پا گیر و سنگینی استفاده نمایند.
گوشی صداگیر ایرماف: گوشی های صداگیر ایرماف درون گوش نمی روند و بیرون روی گوش قرار می گیرند، این نوع گوشی های صداگیر بیشتر در محیط های صنعتی بزرگ استفاده می شوند. این گوشی ها که مانند هدفون روی لایه بیرونی گوش قرار می گیرند می توانند تا حد بسیار زیادی از حجم صداهای اطراف کم کنند. حمل و نقل این نوع گوشی ها از دو مدل قبل دشوارتر است. در محیط های کاری که دمای هوا کم است و افراد مجبورند در سرما کار کنند، بهترین گوشی صداگیر این نوع به شمار می رود چرا که علاوه بر اینکه صداها را کم می کند می تواند گرمای گوش را حفظ کند.


برخی از افرادی که سر کوچکی دارند ممکن است با استفاده از گوشی هایی که روی سر قرار می گیرند، در حرکت چرخشی سر دچار محدودیت شوند. برای افرادی که عینک طبی یا عینک ایمنی دارند، استفاده از این نوع گوشی ممکن است دشوار باشد. گوشی های صداگیر ایرماف نسبت به گوشی های دیگر هزینه بیشتری دارند و البته ناگفته نماند که ایمنی بسیار بیشتری را نیز دارد.
گوشی های صداگیر یکی از لوازم و تجهیزات ایمنی محسوب می شود. همیشه در ذهن داشته باشید که در خرید تجهیزات ایمنی باید به خوبی دقت کنید و همیشه بهترین کیفیت و دارای استانداردهای بین المللی را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *