مهمترین اصول ایمنی در جوشکاری

مهمترین اصول ایمنی در جوشکاری که حتماً باید رعایت شوند
همانطور که می دانید جوشکاری خطرهای بسیار زیادی برای سلامت افراد دارد و ممکن است آسیب های جدی را به فرد وارد کند. جوشکاری در محیط هایی که سیستم تهویه مناسبی ندارد و همچنین محیط های نا ایمن در برابر آتش نباید انجام شود. به هنگام جوشکاری می بایست از تمام تجهیزات ایمنی استاندارد برای این کار استفاده کرد تا جان و سلامت به خوبی حفظ شود.
برش و جوشکاری از آن دسته از کارهایی است که طیف گسترده ای از خطرات را شامل می شوند. به عبارتی همانند کار در آزمایشگاه نیست که تنها یک خطر و آن هم سر و کار داشتن با مواد شیمیایی شما را تهدید کند. در جوشکاری و برش کاری خطراتی از جمله آتش سوزی، برق گرفتگی، استشمام گازهای شیمیایی و سمی، صداهای بسیار بلند، سوختگی پوست و آسیب های وارد به چشم افراد را تهدید می کند. بنابراین رعایت اصول ایمنی در این کار بسیار مهم است و به هیچ عنوان نباید پشت گوش انداخته شود. سهل انگاری و تصور غلط اینکه برای ما اتفاقی نخواهد افتاد، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد و یا حتی باعث مرگ افراد شود.


قبل از شروع کار این موارد را انجام دهید
سعی کنید قبل از شروع کار دفترچه راهنمای ابزار و وسایلی که قرار است با آنها کار کنید را به دقت مطالعه نمایید. از نیازهای اولیه کار با تمام ابزار و وسایل جوشکاری این است که حتماً دوره های آموزشی کار با آن وسیله را رفته باشید.
سیستم تهویه مناسبی را باید برای محیط کارتان در نظر بگیرید. هرروز پیش از کار تهویه را بررسی نمایید تا مشکلی نداشته باشد. محیطی که در آن سیستم تهویه مناسب داشته باشد گازهای آلوده و سمی در آن جمع نخواهد شد. نکته بسیار مهم اینکه هرگز سعی نکنید که با وارد کردن گاز اکسیژن محیط را تمیز کنید، بلکه می توانید با باز کردن درب و پنجره و همچنین استفاده از وسایل تهویه هوا به خوبی هوا را پاک نگاه دارید.
بهتر است محیط اطراف خود را به خوبی بررسی کرده و تمام مواد اشتعال پذیر را از خود دور نگه دارید، حداقل فاصله لازم با وسایل قابل اشتعال 10 متر معرفی شده است. توصیه شده که حتماً در محیط کاری خود هرچند هم که از وسایل و مواد قابل اشتعال دور هستید، کپسول آشتنشانی از نوع ABC داشته باشید تا چنانچه آتش سوزی رخ داد بتوانید به موقع آن را مهار نمایید. این نکته را هم به خاطر بسپارید که به صورت مستقیم روی سطح چوبی و مواد اشتعال پذیر دیگر جوشکاری نمایید.
همانطور که می دانید شوخی در مواقع پر خطر ممکن است خیلی جدی به سلامت افراد آسیب وارد کند، بنابراین از گرفتن شعله آتش و اجسام داغ به دوستان و همکارانتان خودداری نمایید.


به هنگام کار باید پوشش مناسب داشته باشید
حتماً می دانید که لباس های مخصوص و دارای استاندارد برای کار تا چه میزان اهمیت دارد. این نکته را فراموش نکنید که هرچقدر ریسک و خطرهای کاری بیشتر باشد، لباس کار به همان میزان درصد اهمیتش بالاتر می رود. به عبارت ساده تر باید بگوییم هرچه کار دشوارتر و دارای خطرات بیشتری باید، استفاده از لباس کار مناسب نیز مهمتر می شود. از آنجایی که جوشکاری یک کار پر استرس و پرخطری است و آسیب های جدی به افراد وارد می کند، باید هنگام جوشکاری از لباس های مخصوص و استاندارد استفاده کنید. به هنگام برش کاری و جوشکاری باید از پوشیدن شلوار بسیار گشاد یا دمپا، لباس و دستکش پاره به شدت خودداری کنید. حتماً به هنگام کار جیب های لباس را ببندید تا دانه های شعله آتش به داخل جیب نرود و از درون آتش نگیرد. برای جوشکاری نباید از لباس هایی که جنی نایلونی و پلی استر دارند استفاده شود، چرا که به هنگام آتش گرفتن این نوع از پارچه روی پوست بدن ذوب می شود. برای لباس کار جوشکاری بهترین انتخاب پارچه می تواند چرم و یا پشم باشد چرا که این دو جنس بهترین مقاومت را در مقابل آتش دارند. تنها استفاده از لباس در این کار پرخطر کافی نیست و حتماً باید تمامی تجهیزات لازم برای جوشکاری را به کار گرفت. تمامی این تجهیزات نیز باید استانداردهای جهانی و معتبری برای جوشکاری داشته باشد.
لباس کار و تجهیزات ایمنی در هر شغل با هر خطر و ریسکی که باشید و همچنین هر محیطی که باشید، جان و سلامت شما را می تواند به خوبی حفظ نماید.

4 thoughts on “مهمترین اصول ایمنی در جوشکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *