دلیل اجبار استفاده از لباس آشپزی

چرا می بایست از لباس کار آشپزی استفاده کنیم
به تن کردن لباس آشپزی و اجبار استفاده از آن به زمان های گذشته بازمی گردد. در آن زمان ها سربازان درباری یک لباس فرم واحد داشتند که باعث می شد بین مردم به خوبی شناخته شوند. در آن زمان پادشاهان تصمیم به این گرفتند که به دلیل حساسیت شغل آشپزی از لباس واحد برای آنان انتخاب کنند تا آنها نیز به خوبی قابل شناسایی باشند. لباس واحد آشپزان در آن زمان تنها یک روپوش سفید بود و تمام افرادی که در آشپزخانه مشغول به کار بودند باید به تن می کردند. لباس آشپزی با مرور زمان و پی بردن به حساسیت این شغل و البته خطرات احتمالی که برای افراد در پیش دارد، تغییراتی کرد و در نهایت به شکل امروزی خود رسید.

تنها نکته لباس آشپزی که از دیرباز تا امروزه دستخوش تغییرات نشده است رنگ آن است که نباید ناگفته بماند که امروزه به دلایلی سعی می شود از رنگ های تیره تر استفاده شود. انتخاب رنگ سفید در دوره ما این است که باید لباس آشپزی بسیار تمیز باشد و بدون حتی یک لکه کثیفی باشد، رنگ سفید به خوبی کثیف بودن و لکه های روغن را نمایان می کند. به تن داشتن لباس کار برای محل کار یکی از الزاماتی است که به شدت بررسی می شود و در صورت نداشتن آن از سوی مسئولین پیگیری می شود چرا که لباس کار مناسب برای هر کار خطرات و آسیب های احتمالی را به حداقل می رساند. پوشیدن لباس آشپزی مناسب و اصولی نه تنها نشانه تمیزی و پاکیزگی فرد را نشان می دهد، بلکه حرفه و شخصیت وی را در محیط کار نمایان می کند و البته می تواند از آسیب های جدی در کار جلوگیری کند و سلامت فرد را حفظ نماید.


تمام افرادی که در آشپزخانه مشغول به کار هستند به خوبی می دانند با چه حوادث و خطراتی مواجه هستند. حرارت و سوختگی با شعله مستقیم، بریدن دست، سوختگی با آب جوش و بریدگی با اجسام تیز دیگر از خطرات رایج در آشپزخانه به شمار می رود. لباس آشپزی هم مانند دیگر لباس های کار باید بتواند به خوبی از فرد در مقابل این خطرات حفاظت نماید. پیشبند، شلوار، کلاه، دستکش و کفش ایمنی همگی باید از جنس مناسب برای محیط انتخاب شوند و طراحی آنها به صورتی باشد که از آسیب های احتمالی به خوبی جلوگیری کنند.


پوشیدن لباس کار آشپزی می تواند به صورت جدی تاثیرات مثبت حرفه ای افراد بگذارد و البته به خوبی در مقابل چالش های کار از افراد محافظت کند. لباس کار آشپزی باید همانند دیگر لباس های کار اندازه درستی در تن داشته باشد چرا که با انتخاب نادرست سایز لباس ریسک خطرات را بیشتر خواهید کرد. لباس آشپزی می تواند به خوبی از جان و سلامت شما در محیط کارتان حفاظت کند، بنابراین در هنگام انتخاب آن دقت لازم را به عمل آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *