حفاظت از شنوایی در محیط کار

محافظت از سیستم شنوایی در محل کار
محیط هایی وجود دارند که برای کار در آنها مستلزم تحمل صدا و آلودگی های صوتب بسیار شدید هستند. حتماً می دانید که بودن در صدای بلند برای طولانی مدت ممکن است آسیب های جدی به شنوایی وارد کند. کارهایی هستند که دستگاه ها و وسیله هایی در آن وجود دارند که بسیار صدا ایجاد می کنند و افراد مجبور هستند که در همان صداها کار کنند، در این شرایط خطرات زیادی سیستم شنوایی آنان را تهدید می کند. برای طولانی مدت در معرض صدای بلند بودن ممکن است مشکلاتی در کار و برای زندگی شحصی فرد ایجاد کند که از جمله این مشکلات می توان به: بی توجهی نسبت به نکات ایمنی در محیط کار، به وجود آمدن استرس و نادیده شدن از سمت دیگران و مهمترین نکته از دست دادن شنوایی به مرور زمان اشاره کرد. شاید بگویید بزرگنمایی کرده ایم، ولی باید بدانید حقیقت همین است و بودن طولانی مدت در صداهای بلند می تواند در نهایت به ناشنوایی ختم شود.


تا به حال شده صدای بسیار بلندی را برای چند ثانیه تحمل نمایید؟ پس از قطع شدن صدا تا چند دقیقه شنوایی شما اختلال داشت؟ از همین مثال می توانید متوجه شوید که ناشنوایی بزرگنمایی نیست و می تواند به راحتی اتفاق بیافتد. البته ناگفته نمایند که کار کوتاه مدت در در محیط های پر صدا می تواند تنها به ناشنوایی موقت منجر شود و پس از مدتی (ممکن است چند ماه تا سال طول بکشد) شنوایی بازمی گردد.


بهتر است بدانید که تا چه اندازه و چه مدت کار می تواند باعث ناشنوایی شما شود. واحد اندازه گیری صدا “دسی بل” می باشد. چنانچه فردی بیشتر از 8 ساعت در روز در محیطی باشد که میزان 85 دسی بل صدا را تحمل کند، شنوایی وی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید حتی ماشین آلاتی همانند تراکتور، خنک کننده ها و حمل کننده ها می توانند بالای 85 دسی بل صدا تولید کنند.


حال با این شرایط توضیح داده شده متوجه شده اید که تا چه میزان صدا می تواند روی شنوایی تاثیر بگذارد، حال چه کارهایی باید انجام داد که از این مشکلات پیشگیری کنیم. یکی از بهترین روش های حفاظت از شنوایی استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب برای گوش همانند گوشی ایمنی به شمار می رود. گوشی ایمنی در طرح ها و مدل های متفاوت تولید می شوند و متناسب با نوع کار انتخاب می شوند. برخی از گوشی های ایمنی یکبار مصرف هستند و برخی دیگر از آنها را می توان چندین مرتبه استفاده کرد. گوشی های ایمنی تمام گوش را پوشش داده و مقدار بسیار زیادی از صدا را کاهش می دهد.
گوشی ایمنی همانند تجهیزات و لباس کار اهمیت بسیار زیادی دارد و برای حفظ سلامتی لازم است که استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *